Kolagen SILVER

Rozstępy u nastolatekRozstępy u nastolatek? Czy to możliwe? Zazwyczaj rozstępy są kojarzone z kobietami w ciąży i z dużą nadwagą. Pęknięcia skóry powstają przecież podczas nadmiernego jej rozciągania. Skąd w takim razie rozstępy pojawiają się także u młodych dziewczyn o prawidłowej wadze? Dlaczego pojawienie się rozstępów jest tak nieprzewidywalne?
Szpecący problem nastolatek

Rozstępy są dość przykrą dolegliwością dermatologiczną. Pojawiają się nagle, a ich usunięcie przysparza wiele trudności. Niestety, na powstawanie rozstępów narażone są także nastolatki, które nie mają problemu z nadwagą i nadmiernym rozciąganiem skóry. Okres dojrzewania to bowiem czas, w którym ciało młodej kobiety ulega gruntownej przebudowie. Choć każda młoda dziewczyna stara się utrzymać linię i zgrabną sylwetkę, okazuje się, że jej ciało potrzebuje tkanki tłuszczowej. Do prawidłowego funkcjonowania jajników wymagane jest, by tkanka tłuszczowa stanowiła co najmniej 20% masy ciała kobiety. Tłuszcz ma w organizmie bardzo silne działanie hormonalne i regulacyjne. Umożliwia to pełne działanie estrogenów na układ rozrodczy. Organizm sam starając się o przyrost tkanki tłuszczowej zwiększa łaknienie. Powoduje to przejściowy wzrost masy ciała. Przyrost tkanki podskórnej może spowodować pęknięcia, czego efektem są rozstępy u nastolatek.


Rozstępy mogą wystąpić w okresie dojrzewania, czyli nawet u czternastoletnich dziewcząt. Wówczas mogą pojawić się podłużne pasma w kolorze czerwonym, a nawet niebieskawym o wyglądzie cienkich żyłek. Pojawiają się zazwyczaj na brzuchu, piersiach, udach i pośladkach. Cechą charakterystyczną rozstępów u nastolatek jest to, że zazwyczaj znikają samoistnie. Czasem, w trudniejszych przypadkach mogą jednak zostawać białe ślady, które szczególnie uwidaczniają się latem, ponieważ blizny nie opalają się pod wpływem promieni słonecznych.

Przyczyny powstawania rozstępów u nastolatek

W organizmie młodej kobiety bardzo często brakuje estrogenów, które są odpowiedzialne między innymi za elastyczność skóry, ponieważ pobudzają syntezę elastyny. Elastyna natomiast wraz z kolagenem tworzy zwartą strukturę, pełniącą funkcję „rusztowania” podtrzymującego skórę. Przebudowa ciała podczas dojrzewania to nie tylko wzrost masy tłuszczowej. W ciele dorastającej kobiety kształtuje się także szkielet. Rozpieranie skóry może być potęgowane poprzez rozrost kości miednicy. W wyniku takiego rozciągania, skóra właściwa pęka, a przez powstałe pęknięcia zaczyna prześwitywać biel powięzi pokrywającej tkankę podskórną.

Sposoby na rozstępy u nastolatek

Zazwyczaj rozstępy u nastolatek nie wymagają jakiegoś specjalnego leczenia. Można zastosować środki zmniejszające widoczność szpecących śladów, jednak z czasem pęknięcia te powinny same całkowicie zniknąć. Przede wszystkim należy jednak zadbać o odpowiednią dietę. I nie chodzi tu o ograniczenie jedzenia, by utrzymać wagę, a raczej o nabranie zdrowych nawyków żywieniowych, opartych na racjonalnych i regularnych posiłkach. Należy unikać przy tym zbędnych, pustych kalorii. Polecane jest także uprawianie sportów. Najlepszy wpływ na tego typu problemy ma pływanie.


Stosowanie kosmetyków na rozstępy u nastolatek nie jest obowiązkowe, gdyż rozstępy te powinny same całkowicie zniknąć. Zajmuje to jednak sporo czasu, dlatego należy wykazać się cierpliwością. Niecierpliwe nastolatki mogą próbować stosować preparaty zwiększające elastyczność skóry, nawilżające i regenerujące skórę właściwą.

Zamów KolagenVN:F [1.9.20_1166]
Rating: 4.2/5 (11 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: +2 (from 2 votes)
Rozstępy u nastolatek, 4.2 out of 5 based on 11 ratings
Podziel się na:
  • PDF
  • Facebook
  • Wykop
  • Śledzik

15 Odpowiedzi na temat “Rozstępy u nastolatek”

Zostaw odpowiedź


+ siedem = 14

krem na rozstępy